Ukupno: 208206

27. ožujka - Svjetski dan kazališta
Autor: Branka Ljepoja, 26. 3. 2019.

Svjetski dan kazališta pokrenuo je Međunarodni teatarski institut ITI, koji organizira pisanje svjetske poruke. Autor ovogodišnje međunarodne poruke je Carlos Celdran, kubanski redatelj, dramatičar i sveučilišni profesor režije.

Pisanje hrvatske poruke organiziralo je Hrvatsko društvo dramskih umjetnika, ove godine dodijelivši tu čast redatelju Ozrenu Prohiću.

Svjetski dan kazališta obilježava se od 1962., na 27. ožujka, datum povezan s otvorenjem prve kazališne sezone u Teatru nacija u Parizu. Među autorima koji su pisali poruke za taj dan impresivna su imena - uz Jeana Cocteaua i Laurencea Oliviera, svoje su misli o važnosti i ulozi teatra dosad tim povodom svijetu prenijeli Arthur Miller, Peter Brook, Eugene Ionesco, Richard Burton, Ellen Stewart, Edward Albee, Vaclav Havel, Dario Fo.

Izvor: http://www.skole.hr/aktualno/vazni-datumi?news_id=7041