Ukupno: 208473

Održana 1. Burza roba i usluga gospodarskih subjekata
Autor: Kristina Zec, 2. 12. 2010.

U okviru novog i u Hrvatskoj jedinstvenog projekta "Zajedno za razvoj gospodarstva Sisačko-moslavačke županije", pokrenutog u suradnji Sisačko-moslavačke županije, Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Sisak i Obrtničke komore Sisačko-moslavačke županije, 1. Burza roba i usluga gospodarskih subjekata Sisačko-moslavačke županije uspješno je održana u Hotelu "Panonija" u Sisku u utorak, 30. studenoga 2010. godine, od 10 do 15 sati. Burza roba i usluga okupila je 80 malih, srednjih i velikih gospodarskih subjekata i obrtnike udružene u četiri ceha koji su održali više od stotinu poslovnih razgovora. Među sudionicima gospodarskog skupa ističemo CMC Sisak d.o.o. Sisak, PharmaS d.o.o. Popovača, Petrokemiju d.d. Kutina, Zlatnu iglu – Siscia d.o.o. Sisak, Trokut d.d. Novska, INA d.d. – Rafineriju nafte Sisak, Jadranski naftovod d.d. Zagreb, HEP Proizvodnju d.o.o. Termoelektrana Sisak, Gavrilović d.o.o. Petrinja, Viveru d.o.o. Glina, Hrvatsko riječno brodarstvo Dunavski Lloyd Sisak d.o.o. Sisak i mnoge druge. Na području Sisačko-moslavačke županije djeluje 1500 gospodarskih subjekata i oko 2.500 obrtničkih radnji.

Analizirajući trenutačno stanje na području Županije, partneri u projektu uočili su tri problema: međusobno nedovoljno poznavanje lokalnog tržišta, međusobna nedostatna informiranost gospodarskih subjekata, te nekonkurentnost malih gospodarskih subjekata. Ciljevi projekta su: utvrđivanje potreba i mogućnosti velikih i srednjih poduzetnika za proizvodima i uslugama koje trebaju u svom poslovanju, te mogućnosti sudjelovanja obrtnika, malih i srednjih poduzetnika u zadovoljavanju tih potreba; dodatno poticanje i aktiviranje obrtnika, malih i srednjih poduzetnika da svoje proizvode i usluge plasiraju za potrebe srednjih i velikih gospodarskih subjekata.

Brojnim okupljenim obrtnicima i poduzetnicima na svečanosti otvaranja 1. Burze roba i usluga gospodarskih subjekata Sisačko-moslavačke županije obratili su se županica Marina Lovrić Merzel, predsjednik HGK – Županijske komore Sisak Boris Mesarić i predsjednik županijske Obrtničke komore Željko Vrbanus.

"Mi uspješno surađujemo već pet godina. Županija je i sve svoje dosadašnje mjere poticanja razvoja obrtništva, malog i srednjeg poduzetništva donijela upravo u suradnji s gospodarskom i obrtničkom komorom. Činjenica je da se naši gospodarstvenici poznaju ali ne dovoljno, ne znaju za pojedinosti asortimana nečije proizvodnje ili usluga, ne znaju možda da je netko od obrtnika nabavio novu, suvremenu opremu koja širi mogućnosti proizvodnje ili usluga", objasnila je Marina Lovrić Merzel i najavila kreiranje novih poticajnih mjera. "Antirecesijske mjere Vlade ne daju rezultate. Mi ne čekamo pomoć države, okrenuli smo se vlastitim snagama, znanju i dobroj volji. Zato je Sisačko-moslavačka županija među malobrojnima u Hrvatskoj gdje se investira. Ulagače privlačimo i ažurnom administracijom pri čemu dozvole izdajemo u zakonskim rokovima, gdje se naše općine i gradovi počinju odricati kratkoročne dobiti kroz komunalne i ostale doprinose, u korist dugoročne dobiti. Županija će sljedeće godine poduzetnicima ponuditi još povoljniju kreditnu liniju, sa samo 2,75 posto kamata za krajnjeg korisnika", zaključila je županica.

Na otvorenju 1. Burze robe i usluga gospodarskih subjekata, sudjelovala je i naša škola.