Ukupno: 206371

Pismo 4a - Moj učitelj
Autor: Branka Ljepoja, 10. 6. 2020.

Dragi maturanti!

Protekle četiri godine svakako ćete pamtiti kao jedno od najljepših razdoblja vaših života. Naravno- sve što je lijepo prođe brzo pa tako i ovo naše zajedničko druženje. Pred vama su novi izazovi. Neka vaši ideali budu istinski vrijedni, a ciljevi visoko postavljeni.

Najvjerojatnije se prisjećate raznih situacija iz školskog života, onih lijepih, ali i onih ne tako slavnih.

Nažalost vi ste generacija koja nije zadnji tjedan plesala i pjevala u školi, koja nije prošla kroz grad, koja nije pokazala najljepše haljine i odijela. Zato ste vi posebna generacija. Pohranit će te sve te uspomene na server koji se zove životni put.

Vaši nastavnici bili su s vama i svojom brigom, pažnjom, razumijevanjem i savjetima bili su vam podrška u svemu. Možda niste tada toga uvijek bili svjesni, ali hvala vam što ste to na kraju prepoznali i hvala Elena i čitavom 4A razredu na lijepim riječima.

Nadam se da ćete se ove škole sjećati kao mjesta i vremena lijepih uspomena.

Svima vam želim ostvarenje zacrtanih ciljeva, upis na željeni fakultet, pronađen posao na kojem ćete biti zadovoljni. U daljnjem životu svako dobro, mnogo odlučnosti, hrabrosti i vjere u sebe s porukom:

Život je ono što učiniš od njega.

Vaša ravnateljica

Dragi naši profesori! Ova godina svima nam je bila neobična, no uz puno truda smo je privukli kraju. S obzirom da danas nemamo običnu ceremoniju, film i zahvalu svima koji su bili uz nas cijelo naše školovanje, odlučili smo sve i završiti u virtualnom tonu. Nismo pripremili puno, ali je svakako od srca!

Vaš 4. a!

Moj učitelj

Moj učitelj je tu u praznini. Ispunjen  pjesmom. I odlazi bez pozdrava. Sa smiješkom u torbi prekriven deltama bora, skupljenih u mozaik njegova lica, on od mene odlazi. Sa svojim rukama iscrtanim venama, vode ga na daleke puteve, gdje cvijeće iz oblaka raste. Moj učitelj učio me svemu, a sada je tu, svuda po svijetu. On je u brojkama formula, što stvaraju od njega nizove radosti i skupove sreće. On je u meridijanima zemlje, a meni ostavlja karte da njegovim ekspedicijama kročim. On svoj trag u tehnologiji ostavlja, da za mene stvori neki bolji i uspješniji svemir. On nema ovozemaljske valute, a njegova država za nas je stvorena. On je tu, u marginama pjesnika, među ruskim piscima i notama staroga rocka. On je s druge planete, on nosi jarke boje, a u mojoj bilježnici ostavlja latinske poeme. Moj učitelj ostaje  u česticama čarolije, gdje molekule stvara od atoma znanja i mojih problema. Moj učitelj bio je ona. Portret u okvirima umjetnina, kao ideja francuskih slikara, inspiracija i muza. Ona odlazi u davna vremena, da ispravi greške ovoga svijeta i stvori mi put za polja mira. Ona je cvijet, što stari i raste, iz svojih mišića meni pruža znanje. Ona je jezik uspjeha što iz rečenica tvori igru, a moj rječnik bok uz bok Berlinskom zidu. Ona je gravitacija što nas znanju vodi,  pokus o svjetlosti i znanost u meni. Ona je gramatika i esej života, karta za London i jezična knjiga. Ona je nota u pjesmi, sonata u duru i dirigent u mome štivu. Ona je veliki mislilac sa teorijama mudrosti i tezama iskustva. Ona je s nebeskoga puta, okomica dobrote i savjeta spokoja. Ona je uzor u mome biću, kad hodam i kad trčim, motivacija i korak prema željenome cilju. Moj učitelj je sve to, čak i kada odlazi. On ostaje u praznoj učionici, ispunjen uspomenama i zahvalom. On umire i ponovno se rađa, tamo gdje moje znanje dotiče vrhove uspjeha.

Možda nam je pronalaženje zajedničkoga jezika uvijek bila prepreka, no izgleda da je to nešto u učitelju, što svaku prepreku preskoči kao od šale. I možda nismo davali životu sav svoj trud, niti smo pokušavali pronaći izlaz svojom glavom, ali izgleda da se uvijek na koncu rješenje pronašlo uz dodatak učiteljeve čarolije, vidjeli mi nju ili ne. I možda nisu bili veliki čuvari galaksije, niti dobra vila u svakome lošem danu, ali su bili tu i to sada vidimo, kada se naši putevi razilaze, a njihov trag ostaje u svakoj našoj sljedećoj destinaciji, putovanju. I zato sve one godine, svi oni dani, svaki promašaj i svaki oproštaj, mogu se svesti na jedno, hvala ti učitelju.

Pismo 4a - Moj učitelj
Autor: Branka Ljepoja, 10. 6. 2020.

Dragi maturanti!

Nadam se da ćete se ove škole sjećati kao mjesta i vremena lijepih uspomena.

Život je ono što učiniš od njega.

Vaša ravnateljica

Vaš 4. a!