U utorak, 1. travnja 2025. (četvrti i peti školski sat), povodom Međunarodnog dana borbe protiv alkoholizma i u sklopu edukacije sigurnosti učenika u prometu, stručnjaci Ureda sigurnosti cestovnog prometa iz HAK-a te policijski službenik održali su interaktivno predavanje o rizicima u prometu (važnost korištenja sigurnosnog pojasa te rizicima uslijed alkohola, brzine i korištenja mobitela).
Tijekom petog školskog sata učenici su praktično provjerili značaj sigurnosnog pojasa na simulatoru prevrtanja i kako alkohol utječe na sposobnost upravljanja vozilom kroz naočale za simulaciju alkoholiziranosti.
Na predavanju su sudjelovali učenici 3. i 4. razreda svih programa – gimnazija, ekonomisti, šumarski tehničari i stolari.
Želeći potaknuti svijest građana na to da su sigurnosni pojasevi najznačajniji dio sigurnosne opreme za zaštitu putnika u vozilu HAK je kreirao preventivno-edukativni program „KLIK – sigurnosni pojas – navika odgovornog ponašanja u prometu“. Ciljana skupina su učenici završnih razreda srednjih škola i gimnazija. Poznato je da su adolescenti u potrazi za svojim identitetom i samostalnošću često skloni neslaganju s odraslima i usvojenim pravilima ponašanja pod izgovorom da im se ograničava sloboda. Ta se životna faza odlikuje konsolidiranjem mentalnog života, kristalizacijom stavova i mišljenja te posebno racionalnim mentalnim sazrijevanjem. Upravo je opisani profil ličnosti jedan od ključnih razloga rizičnog ponašanja u prometu, a što potvrđuje i statistika stradavanja.
Namjena projekta „KLIK“ je stjecanje kompetencija, znanja o sigurnosnim i zaštitnim mjerama i radnjama prije i za vrijeme upravljanja (ili prevoženja) vozilom, kao i razvoj vještina odgovornog i sigurnog ponašanja u prometu. Ovim se projektom djeluje na ponašanje srednjoškolaca, usvajanje i stjecanje pozitivnih stavova o njihovoj ugroženosti u prometu. Stečene komunikacijske kompetencije učenika koriste se za promicanje odgovornog ponašanja u horizontalnom smislu (prijenos informacija drugim učenicima) i u vertikalnom smislu (utjecaj na eventualno neodgovorne roditelje – vozače i putnike).
Sadržaj programa realizira se u trajanju od dva školska sata. Stručnjaci Ureda sigurnosti cestovnog prometa u uvodnom dijelu, tijekom jednog školskog sata, kroz interaktivno predavanje objašnjavaju učenicima svrsishodnost korištenja sigurnosnog pojasa u prometu. Kroz životne primjere i priče obrazlažu kako vezanje pojasa u vozilu nije samo zakonska obveza vozača i putnika, nego i element opće i osobne kulture. Za vrijeme drugog školskog sata instruktor HAK-a i demonstratori (djelatnici autoklubova), učenicima prezentiraju efekte prometnih nesreća u kontroliranim uvjetima na simulatorima prevrtanja i sudara.
Preventivno-edukativni program „KLIK– sigurnosni pojas, navika odgovornog ponašanja u prometu“ financiran je iz sredstava Hrvatskog autokluba, Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa, a tijekom 2018. godine i iz sredstava FIA „Road Safety Grand Programmea“.









