Ukupno: 203900

Završeno XIII. Državno natjecanje šumarskih tehničara
Autor: Branka Ljepoja, 10. 4. 2017.

U četvrtak, 6. travnja i petak 7. travnja 2017. godine održano je XIII. Državno natjecanje šumarskih tehničara.

Domaćin natjecanja po drugi puta bila je Srednja škola Ivana Trnskoga Hrvatska Kostajnica. Natjecanje je održano pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, kao i Uprave šuma Sisak – na čijem je poligonu u Brezovici održan praktični dio u rukovanju motornom pilom.

Nakon svečanog otvorenja, kojem su nazočili brojni gosti, predstavnici lokalne samouprave, Sisačko – moslavačke županije, Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Hrvatskih šuma, Šumarskog fakulteta u Zagrebu i dr., natjecatelji i njihovi mentori, kao i ostali nazočni imali su priliku pogledati prigodni program koji su za njih priredili učenici i nastavnici Srednje škole Ivana Trnskoga.

Nakon službenog otvorenja, prvi dan natjecanja započeo je natjecanjem iz DENDROMETRIJE  (izmjera dubećeg stabla i određivanje volumena), zatim je, nakon ručka u restoranu Djed slijedio TEST ZNANJA, te odmah potom i natjecanje iz DENDROLOGIJE (determinacija vrsta drveća i grmlja).

U suradnji sa Turističkom zajednicom grada Hrvatska Kostajnice, za natjecatelje i njihove mentore organiziran je posjet Spomen obilježju Čukur kao i Starom gradu Hrvatska Kostajnica. Nakon obilaska, u školskoj knjižnici organizirano je predavanje prof. dr.sc. Dinka Vusića, sa Šumarskog fakulteta u Zagrebu, koji je upoznao natjecatelje sa strukturom i organizacijom Fakulteta.

Drugi dan natjecanja odvijao se na poligonu Brezovica u Sisku i to u rukovanju

MOTORNOM PILOM u 6 disciplina: okretanje vodilice i namještanje lanca motorne pile, kombinirani prerez trupca motornom pilom, podsijecanje stabla motornom pilom (izrada zasjeka), potpiljivanje stabla motornom pilom, obaranje stabla na balon i (točni) prerez trupca na podlozi.

Na natjecanju je sudjelovalo 15 učenika iz 6 škola:      Šumarska i drvodjeljska škola Karlovac, Srednja škola Otočac, Tehnička škola Virovitica, Poljoprivredno – šumarska škola Vinkovci, Drvodjelska škola Zagreb i Srednja škola Ivana Trnskoga Hrvatska Kostajnica.

Regularnost je nadgledalo Državno povjerenstvo od 11 članova.

Za našu školu natjecali su se Nikolina Ćelam, Dario Mišković i Mateo Perković pod mentorstvom prof. Pavla Kašikića i stručnom pripremom i podrškom gdina Josipa Ćosića, prof. Davora Adamovića i prof. Dubravka Bunjevca.

Natjecatelji su pokazali izuzetno znanje i spretnost u svim disciplinama i zabilježili izvrsne rezultate.

PRVO MJESTO u ukupnom poretku osvojio je naš Mateo Perković,

DRUGO Ivan Hajek iz Poljoprivredno – šumarske škole Vinkovci, a

TREĆE Dario Mišković, također iz naše škole.

Dario Mišković je izvrsno odradio poligon u rukovanju motornom pilom i osvojio 1. mjesto s daleko najvećim brojem bodova, dok je  Nikolina Ćelam imala 100% riješen test iz znanja, a u rukovanju motornom pilom osvojila je izvrsno 4. mjesto.

Ovim putem čestitamo našim učenicima, kao i svim natjecateljima.

Na kraju, veliko HVALA svima koji su sudjelovali u organizaciji ovog natjecanja kao i   sponzorima:

Gradu Hrvatska Kostajnica

Gosp. Tomislav Paunović

PPS –u Majur d.o.o.

Gosp. Mladen Galeković, dipl. ing.

Hrvatskim šumama d.o.o

Upravi šuma Sisak

Gosp. Petar Petrović, dipl. ing. šum.

Pounju d. d. Hrvatska Kostajnica

Gosp. Tihomir Babić, dipl. oecc.

Turističkoj zajednici grada Hrvatska Kostajnica

Mirjana Lahovsky Žličarić, dipl. oecc.

Sisačko – moslavačkoj županiji

Darjan Vlahov, pročelnik upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i šport

M – PROM

Proizvodno ugostiteljskom obrtu

Gđa. Marija Bunjevac

Kratki video uradak sa natjecanja mozete pogledati na:

u medijima:

Hrvatske šume: http://casopis.hrsume.hr/pdf/245.pdf#page=0

tekst: Branka Ljepoja

fotografije: Marija Puretić

Goran Vincenc

Završeno XIII. Državno natjecanje šumarskih tehničara
Autor: Branka Ljepoja, 10. 4. 2017.

Drugi dan natjecanja odvijao se na poligonu Brezovica u Sisku i to u rukovanju

Regularnost je nadgledalo Državno povjerenstvo od 11 članova.

PRVO MJESTO u ukupnom poretku osvojio je naš Mateo Perković,

DRUGO Ivan Hajek iz Poljoprivredno – šumarske škole Vinkovci, a

TREĆE Dario Mišković, također iz naše škole.

Ovim putem čestitamo našim učenicima, kao i svim natjecateljima.

Gradu Hrvatska Kostajnica

Gosp. Tomislav Paunović

PPS –u Majur d.o.o.

Gosp. Mladen Galeković, dipl. ing.

Hrvatskim šumama d.o.o

Upravi šuma Sisak

Gosp. Petar Petrović, dipl. ing. šum.

Pounju d. d. Hrvatska Kostajnica

Gosp. Tihomir Babić, dipl. oecc.

Turističkoj zajednici grada Hrvatska Kostajnica

Mirjana Lahovsky Žličarić, dipl. oecc.

Sisačko – moslavačkoj županiji

Darjan Vlahov, pročelnik upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i šport

M – PROM

Proizvodno ugostiteljskom obrtu