Ukupno: 203946

Biciklom po kopnenim granicama Hrvatske u 21 dan
Autor: Branka Ljepoja, 29. 5. 2018.

Pod pokroviteljstvom Hrvatskog geografskog društva Toni Lugarov, Hrvoje Jakolić i Blaž Oštrek odlučili su obići cijelu kopnenu granicu Hrvatske i odvoziti oko 2230 km.  Cilj projekta je promocija cikloturizma kao zdravog i ekološki održivog oblika turizma  te hrvatskih granica kao mjesta susreta i suživota. U petak, 25. svibnja 2018. na svom putu obišli su i našu Školu...

Kratak osvrt na taj susret napisala je prof. Lana Deraković - Rakas:

Toni i Hrvoje su u petak, 25.05.2018. došli u jutarnjim satima (oko 9) u našu školu. Moram reći da su bili poprilično precizni i da smo se uspjeli savršeno iskoordinirati.

Organizirali smo susret s učenicima 2. razreda smjera šumarski tehničar te 3. razreda gimazije, a susretu su prisustvovali moja malenkost te ravnateljica, pedagoginja i knjižničarka koja je fotodokumetirala naš mali get together. U svrhu promocije zanimanja šumarski tehničar, naš susret se odigrao na šumarskom poligonu gdje su dečki malo pokazali Toniju i Hrvoju što se sve tamo nalazi.

Učenicima je bio jako zanimljiv koncept Tonijeve avanture pa su imali dosta pitanja tehničke vrste, od toga voze li noću do toga gdje spavaju, no meni osobno je najzanimljiviji dio susreta bio upravo ono zbog čega smo se i našli; saznati iz prve ruke kako izgleda suživot stanovnika u pograničnom području te postoje li tenzije ili možda simpatije među njima. Kako među učenicima ima i onih čiji roditelji rade kao granični policajci, saznali smo da ima ponekad ilegalnih prelazaka - posebice ljeti kada je Una niska i može se praktički prehodati, a saznali smo i da su se provjere pojačale i pooštrile otkad težimo ulasku u Schengen.

Učenicima je bila fascinantna i činjenica da dečki na svojim biciklima, u  nekoliko spremnika doslovno voze sa sobom i svoj stan i hranu i kupaonicu. Ono čime se Hrvatska Kostajnica može ponositi jest činjenica da i sami rade na razvoju cikloturizma i tu su upoznali dečke s nekolicinom organiziranih vožnji kroz taj kraj.

Na kraju je uslijedila okrepa i svatko se uputio svojim putem, Toni i Hrvoje na bicikl i u daljnje pustolovine, a učenici i ja na nastavu.