Ukupno: 203697

Učenice Srednje škole Ivana Trnskoga iz Hrvatske Kostajnice na učeničkoj razmjeni u Litvi
Autor: Branka Ljepoja, 3. 10. 2017.

U sklopu Erasmus plus projekta „Who do we think we are? Exploring culture and migration in the European Union“ učenice 2. razreda Brigita Brandić, Kristina Petrić i Karla Vujčić, u pratnji prof. povijesti Barbare Cetinjanin i prof. njemačkog jezika Marine Milunić, boravile su na učeničkoj razmjeni u glavnom gradu Litve, Vilniusu, od 24.9. – 29.9.2017. godine

U drugoj fazi ovog projekta učenici spomenute škole izradili su i proveli upitnik o sadržajima koji se nude mladim ljudima u Hrvatskoj Kostajnici i okolici te su nakon obrade podataka napravili brošuru Vodič za mlade na temelju koje se može dobiti uvid u sve ponuđene sadržaje u gradu i okolici. Upitnik i brošuru učenice su vrlo uspješno predstavile u Vilniusu na susretu zemalja sudionica projekta.

Budući da su bile smještene u obiteljima učenika škole domaćina, naše su učenice imale priliku razgledati grad i njegove znamenitosti, upoznati kulturu i običaje zemlje, različite stavove prema obiteljskom životu, obrazovanju i mobilnostima, promicati pozitivne stavove prema različitostima, a također su bile uključene u lokalne aktivnosti škole domaćina što im je omogućilo uvid u njihov obrazovni sustav.

Ovim se trogodišnjim projektom želi potaknuti učenike na veću toleranciju prema različitim skupinama u Europi i pružiti im dovoljno informacija kako bi savladali prepreke i nerazumijevanje, a k tome imaju priliku usavršavati svoje znanje stranih jezika.

U trećoj fazi projekta škola domaćin je upravo Srednja škola Ivana Trnskoga u Hrvatskoj Kostajnici. Susret će biti održan u travnju iduće godine.

Možda je najbolje da pročitate dojmove učenica:

Kristina Petrić: „Kako se bližilo naše putovanje u Litvu rasla je nervoza u nama, a pitanja u glavi su se samo gomilala... Što ako im se ne svidimo? Što ako ne budu htjeli pričati s nama?

Kada smo ugledali naše domaćine ispred hotela pojavio se i strah, ali je u potpunosti nestao nakon upoznavanja i već prvi dan smo znali da će nam biti jako žao kada budemo morali krenuti kući. Dani su jako brzo prolazili, a nova prijateljstva su se sklapala iz sata u sat. Stanovnici Vilniusa su dragi i otvoreni koliko smo ih mi upoznali, ali također jako njeguju svoju kulturu i porijeklo. Grad je sam po sebi prekrasan zbog svojih parkova, građevina i rijeke Neris koja daje gradu jedan poseban šarm. Pogledamo li cijelo naše putovanje zajedno, bilo je ovo jedno prekrasno i nezaboravno iskustvo koje je zasigurno ostavilo trag u našim životima. Osim uspomena koje su ostale s nama i poslije putovanja, ostaje i nada da ćemo naše nove prijatelje ponovo sresti nekada, negdje…“

Karla Vujčić: „Vilnius je dovoljno sličan Zagrebu da se osjećate kao kod kuće, a opet dovoljno drugačiji da sa svih strana upijate nove doživljaje. Iako prostraniji od Zagreba, Vilnius je pun zapanjujuće arhitekture, od crkava od crvene cigle, preko modernih kafića, šoping centara i restorana, do važnih zgrada od kojih svaka podsjeća na grčke hramove raskošnim stupovima na kojima su podignute. Nešto što me iznenadilo još više od samog grada i njegovih ljepota su bili ljudi - svi do jednog ljubazni, otvoreni i spremni pomoći, prije svega glazbeno nadareni (nisam upoznala niti jednu osobu koja ne svira barem jedan instrument ili ne pjeva). Gotovo svi su plavokosi, plavooki, višejezični i spremni za zabavu i šalu i, što je jako pozitivno iznenađenje, znaju jako puno o vlastitom porijeklu i povijesti. Ukratko, pet dana provedenih u Litvi je bilo pet dana nezaboravne zabave, novih prijateljstava i definitivno je vrijedilo prehodati grad uzduž i poprijeko - mogu sa sigurnošću reći da smo i moje prijateljice i ja ondje ostavile srca, duše i bar po 45 eura svaka.“

tekst: Marina Milunić, prof.

Kristina Petrić, 2a

Karla Vujčić,2a

foto: Marina Milunić, prof.